ייפוי כח מתמשך

השינויים החברתיים וההתאמות אשר הביא נגיף הקורונה לא פסחו על התחום המשפטי. נכון יהיה לומר כי קשה לשנות הליכים משפטיים פרוצדורליים בקלות, אולם במקרה של ייפוי כח מתמשך וכל המסמכים המקבלים לו, אשר נותנים מענה מרוכז וייחודי לפרט השינוי כבר נעשה. ייפוי כח מתמשך הינו מסמך אשר מאפשר לאדם להביע את הרצונות שלו באשר לעצמו ולרכוש שלו בעודו בחיים אולם ללא יכולת מנטלית לקבל החלטות עבור עצמו.


במקום להשאיר בידי המשפחה או לעיתים אף המדינה לקבוע, להחליט ולהביא לידי ביצוע את הניהול הכלכלי , ההחלטות הרפואיות והאישיות של אדם כשהוא אינו בעלת יכולת אישית, ייפוי כח המתמשך מעניק ומאפשר לאדם עצמו לקבוע עבורו.


משרד המשפטים, אשר ממונה על מערך ייפוי הכח המתמך הוציא תחת ידו הנחיות מקלות בתחום, מתוך התאמה לתנאים החברתיים עם נגיף הקורונה. החשיבות העמוקה של קיומו של ייפוי הכח המתמשך דווקא בימים של חוסר וודאות, הוא אשר מביא את השינוי והדרך החדישה לקיימו.


מדובר בהקלות אשר מאפשרות שימוש בטכנולוגיה ויזואלית על מנת להמשיך לחתום על מסמכי ייפוי כח מתמשך לצד הגשות מרחוק באופן שאינו מצריך מפגש בין עוה״ד למייפה הכח.


מדובר בשורת הקלות והתאמות אשר מתחילות עוד בפגישות ההכנה של עוה״ד עם מייפה הכח לטובת למידת הצרכים האישיים שלו, הסברים והעמקה בטופס עצמו בשיחות טלפון אט בזום.

גם שלב החתימות אשר מהווה אישור ואימות של מייפה ומיופה הכח, אשר בדרך כללל נערך במשרד עוה״ד בנוכחות כל הצדדים, אינו מצריך להימצא יחדיו באותו החדר ובכך מרחיב ומגדיל את האפשרויות לקיים את מעמד החתימה.


הקלה נוספת הינה בשלב ההגשה - בעבר הגשת המסמך חתום היה דרך המערכת המקוונת והמסמך המקורי מוגש במשרדי האפוטרופוס הכללי.

כיום אין חובת הגשה של המסמך המקורי וניתן לסיים את התהליך בהגשה מרחוק דרך המערכת בלבד.


הקלות והנחיות אלו ממשיכות להציב את המסמך בראש סדר העדיפויות בתכנון עתיד משפטי. ההבנה כי מדובר במסמך משפטי בעל חשיבות גבוהה אשר שם את האדם במרכז בהתאם לרצונותיו שלו היא אשר מנחה את הצורך במציאת פתרונות אחרים במצב לא שגרתי בו אנו נמצאים.


בשילוב של האמצעים הטכנולוגים לצד הרגישות וההקשבה לצרכים של הלקוח נוכל יחדיו לערוך ייפוי כח מתמשך אשר יעניק את השקט והביטחון למקרה של חוסרת יכולת אישית לקבל עבור עצמך.